Sağlık Yaşam

Yoga Kalp Hastalıkları Riskini Azaltıyor

Hem bedenimize hem de zihnimize iyi gelen yoganın faydaları saymakla bitmiyor.Yoga tansiyonu düşürüyor, diyabete yardımcı oluyor ve hatta astım ataklarını önlemekte destek oluyor.Konuyla ilgili yapılan araştırmalar yoga yapan kişiler ve onların kalp sağlığı arasında doğrudan bir ilişki olduğunu ortaya koydu.

Yoga anksiyete ve depresyona iyi geliyor
Yoga yaklaşık 50.000 yıl önce Hindistan’da ortaya çıkmış. Yoga’nın kelime kökeni ‘birleşme’dir. Buradaki birleşme anlamıyla bahsedilen şey, belli pozlarla, meditasyonla ve nefes kontrolüyle bedeni, zihni ve ruhu birleştirme amacıdır. Yoga’nın temeli dediğimiz gibi zihin, beden ve ruh arasındaki uyumu sağlamaktır.

Kökeni Hindistan’a uzanan Yoga’nın fiziksel ve zihinsel olarak ciddi faydaları vardır. Özellikle meditasyon benzeri bir uygulama şekline sahip olması, sağlık açısından katkılarını arttırıyor. Yoga egzersizlerini uygularken gürültüsüz, sakin ve dikkat dağıtıcı faktörlerin olmadığı bir alanı tercih etmeniz önemli.
Yapılan araştırmalarda serotonin ve oksitosin seviyelerinde artışa neden olduğu görülmektedir. Ayrıca depresyon, şizofreni gibi birçok psikolojik rahatsızlıklara ve uyku problemine faydası olduğu bilinmekte.
Esneklik ve hareket açıklığı sağlayan bu tarz egzersizlerin bir arada uygulanması da kişiye fiziksel bir sürü fayda sağlamakta. Bel ağrısı gibi fiziksel rahatsızlıklarınız varsa Yoga size yardımcı olacaktır.
Yoganın amacı kişinin ruhsal ve bedensel dengesini sağlayarak huzur bulmasını sağlamaktır. Yoga yapan kişi kendini tanımaya başlar, her canlıya ve dünyaya karşı derin sevgi beslemeye başlar. Yoganın temel felsefesi bu esasa dayanır. Kısaca zihnin ve bedenin uyum içerisinde çalışmasıyla evrenle bütünleşir ve yaşamsal bir enerji ile dolar.
Yoga yapan erkeğe “yogi”, kadına ise “yogini” deniyor. Kaç yaşında olduğunuz farketmez dileyen herkes yoga yapabilir.