Gezi

Sanat Ülkesi; İspanya

İspanya Avrupa’nın en zengin ülkelerinden. Barselona, Madrid, Cordoba, Granada, Sevilla ve Valencia, İspanya’da gezilecek yerler listesinde ilk sıralarında geliyor. Akdeniz’e ve Atlantik Okyanusu’na kıyısı olan, Batı Avrupa’nın en güzel ve büyük şehirlerinden İspanya, hem köklü bir tarihi hem de eşsiz bir tabiatı kucaklıyor. Ülke, birbirinden güzel şehirleri sayesinde gezilip görülecek koca bir coğrafya sunuyor. İspanya 47 milyon nüfuslu büyük bir ülkedir.
İklimiyle adeta iç ısıtan, tarihi, kültürü, gastronomisi ve doğasıyla herkesin gönlünü fetheden bu toprakları gezmeye doyamayacaksınız

Başkent Madrid, sanat eserleri ve koleksiyonlar ile ünlü Prado Müzesi’nden Madrid Kraliyet Sarayı’na, Almudena Katedrali’nden Antik Mısır kültürüne ait Debod Tapınağı’na kadar kültürel ve sanatsal güce sahip. Sanat sever iş adamlarına ait koleksiyonların yer aldığı birçok müzeye de ev sahipliği yapan Madrid’de kafe ve restoranlarda İspanya lezzetlerini tadabilirsiniz. Madrid’in aynı Ankara gibi ne denize kıyısı vardır ne de bir büyük nehir üstünde kurulmuştur.Yaz aylarında gündüz sıcaklıkları 40 dereceyi bulabilir. Madrid çok hareketli ve kozmopolit bir şehirdir.

Modern mimari örneklerinden Sagrada Familia ile hafızalara kazınan Barselona, Gaudi’nin sanatını yansıtan Park Güell, Casa Mila ve Casa Batllo, şehrin kalbinin attığı La Rambla Caddesi; Picasso’nun eserlerini inceleyebilceğiniz Picasso Müzesi, Port Vell yakınlarında konumlanan Barselona Akvaryumu ve dünyanın en iyi futbol kulüpleri arasında yer alan FC Barcelona’nın mabedi Nou Camp.

Cordoba, geçmişin izlerini taşıyan tarihi kentlerden biri. Tarihte birçok farklı dine ev sahipliği yapan bu kentte Kurtuba Camii, Roma Köprüsü, Sinagog ve Endülüs Müzesi var. Eski Şehir Caddesi, Viana Müzesi ve Kraliyet Sarayı da Cordoba gezilecek yerlerden.

Sevilla, sahip olduğu tarihi miras sayesinde bugün İspanya’nın en çok ziyaret edilen kentleri arasında yer alıyor. İslam kültürünün mimarilerde hissedildiği Sevilla’da, Alcazar Sarayı ve Plaza de Espanaşehrin bu ahenkli yapısını net bir biçimde yansıtıyor. Maria Luisa Parkı, Sevilla Katedrali ve bir gözlem kulesi olan Torre del Oro ile birlikte ülkenin en güzel şehirlerinden.

Roma İmparatorluğu tarafından kurulan, gerekse dokusuyla gücü temsil eden Valencia, geleneksel yapısını korurken modern yaşama da ayak uydurabilen zamansız bir şehir. Bu tarihi şehir, aynı zamanda insanın içini ısıtan doğadan manzaralara,denize, sahillere ve eğlence hayatına ev sahipliği yapıyor. Valencia Katedrali, Turia Bahçeleri, Seramik ve Dekoratif Sanatlar Müzesi, Torres de Quart ve Llotja de la Seda gibi birçok kültürel ve sanatsal yapıya sahip.

Toledo, geçmişte tanıklık ettiği farklı medeniyetlerden dolayı kültürel açıdan oldukça zengin bir miras sunuyor. Santa Maria Katedrali, Toledo Kasrı, Santa Cruz Müzesi, El Transito Sinagogu ve El Salvador Kilisesi gibi birçok tarihi yapıyı barındıran Toledo, İspanya’nın tarihsel dokusunu en geleneksel haliyle sunuyor.

İbiza, İspanya’ya bağlı ve masmavi denizi, eşsiz plajlarıyla deniz tatili için biçilmiş adeta. Partilerin ve festivallerin mabedi olarak adlandırılan İbiza’da Port de Sant Miguel ,Cala Comte ve Cala Saladeta plajları büyüleyici.

İspanya’nın liman kentlerinden biri Cádiz, Flamenko müziğinin çıkış noktası olmasıyla, hem de kucakladığı koca bir tarihle keşfedilmeyi hak ediyor. Çağdaş sanat eserlerinden arkeolojik buluntulara kadar geniş bir skala sunan Cádiz Müzesi, neo-klasik mimari örneklerinden Cádiz Katedrali, Aziz Felipe Neri Kilisesi ve denizin ortasında yer alan Aziz Sebastian Kalesi görmeniz gereken yerlerden.