Sağlık Yaşam

Koş, Yüz ve Bisiklet Sür Düşünme Yetilerini ve Hafızanı Güçlendir…

Araştırmacılar, egzersizin insanlarda hafıza ve düşünmeyi nasıl koruduğu konusunda yol gösterebiliyorlar.Yapılan araştırmalar egzersizin beyin sağlığını koruduğunu ve düşünmeyi nasıl etkilediğini göstermişti. 2012 yılında tespit edilen ve ismini mitolojiden alan İrisin hormonu, egzersiz sırasında kaslardan salınıyor ve metabolizmayı hızlandırıp ısı açığa çıkarıyor.ABD’de yapılan bir araştırmaya göre 20’li yaşlarda yapılan egzersiz, orta yaşlarda beynin korunmasına yardımcı oluyor.
Koşmak, yüzmek ve bisiklete binmek gibi kardiyo egzersizlerinin, 20 yıllık dönemde düşünme yetilerini ve hafızayı güçlendirdiği tamamen ortaya çıktı.
Kardiyo egzersizleri, spor yaparken vücudun oksijeni ne kadar iyi emdiği ve bu oksijenin ne kadarının iletildiğini ölçen bir yöntem.Egzersiz sadece beyin için deyil ,aynı zamanda kalplerimizin sağlığı için de iyidir. Diyer anlamda insalnları fiziksel olarak iyi durumda tutuyor, ruh halini iyileştirir.Ayrıca hafızamızı geliştirmek ve beynimizi yıllar geçtikçe ortaya çıkan bilişsel gerilemeye karşı korumak için tamamen doğal bir yöntemdir.Genel olarak egzersiz, beynin yapısını ve işleyişini değiştirir.Yapılan çalışmalar, fiziksel aktivitenin genellikle beyin hacmini artırdığını göstermiştir. Beynin beyaz ve gri maddesindeki yaşa bağlı problemlerin sayısını ve boyutunu azaltabilir.
En iyi fiziksel egzersiz 45 dakika boyunca düzenli ve sürekli olarak gerçekleştirilebilen herhangi bir aerobik egzersiz ola bilir.
Şiddetli depresyonu olan kişiler 10 gün boyunca koşu bandı üzerinde günde 30 dakika yürümekle depresif semptomlardan kurtula bilir.
Egzersiz sayesinde vücudun adrenalin ve kortizol gibi doğal stres hormonlarının da seviyeleri azalır.