Sağlık

Kahve Faydalıdır

Araştırmaya göre, günde üç fincan kahve içmek aralarında kalp krizinin de bulunduğu birçok önemli nedenden ölüm riskini azaltıyor. Kahvedeki kafein maddesi aynı zamanda insanların enerji seviyelerini ve sportif performanslarını artırır.
İngiliz tıp uzmanları, hamile kadınların günde 200 miligramdan fazla kafein almaması gerektiğini söylüyor. Bu da bir fincan filtre kahve içilmesi demek. Hamileyseniz kahve tüketiminizi kısıtlamanız en iyi, çünkü kahvenin bebeklerin düşük kilolu doğmasına ve bazen düşüğe de yol açtığı biliniyor.

Etiyopya’da keşfedilen Kahve..

Efsaneye göre 9.yy’da bir çoban, keçilere kahvenin meyvesini yedirmiş ve bir süre sonra kafeinin etkisiyle keçiler hareketlenmeye, başlamışlar. Bu olaydan sonra bir rahip kahvenin meyvesiyle kendine bir içecek hazırlamış, bütün gece uyumayınca kahvenin uyarıcı etkisi olan bir içecek olduğu keşfedilmiş ve tüketimi yayılmaya başlamış.
Kahve 9. yüzyılda Etiyopya’da keşfedildi. 15. yüzyıl itibariyle Yemen’de, bir yüzyıl sonra, İran, Mısır, Suriye ve Türkiye’de kahve yetiştiriliyordu.
Etiyopya’dan çıkan kahve günümüz`de birçok kültürün parçası oldu. Sadece evlerde değil, kamuya açık kafelerde veya kahvehanelerde içilmeye başlanan kahve ilk olarak Ortadoğu’da görüldü.
Kahve, 50’den fazla ülkede üretiliyor ve Meksika’dan Papua Yeni Gine’ye kadar uzanıyor. Brezilya, Vietnam ve Kolombiya aynı zamanda dünyanın en büyük kahve ihracatçıları.

Uluslararası Kahve Organizasyonu kişi başına en çok kahve tüketilen ülkelerin sıralamasını yaptı. Türkiye kişi başına yılda 400 gram kahveyle 104. sırada yer aldı. Listenin ilk sırasında ise kişi başına yılda 12 kilogram kahve tüketimiyle Finlandiya bulunuyor. Finlandiya’yı kişi başına 9,9 kiloyla Norveç, 9 kiloyla İzlanda, 8,7 kiloyla Danimarka ve 8,2 kiloyla İsveç izliyor. Kahveyi tatlı hayatın ayrılmaz bir parçası haline getiren İtalyanlar ise yılda ortalama kişi başına 5,9 kilo kahve tüketiyor.
Kahve Amerika kıtası ve kıta Avrupası’nda yaygınken, Asya’nın ve eski Sovyetler Birliği’nin çoğunda çay tercih ediliyor.