Gezi

İtalya

İtalya gezilecek yerler konusundaki zenginliği ile Avrupa başta olmak üzere Dünya’nın en önde gelen ülkelerinden. Kuzeyinden güneyine gezip görülebilecek onlarca yer var. Akdeniz yolculuğunun en keyifli destinasyonlarından biri olan İtalya, çok sayıda tarihi güzelliğe sahip bir ülke. Yüzyıllar boyunca Roma İmparatorluğu gibi birçok önemli imparatorluğa ev sahipliği yapan İtalya’da görülmesi gereken çok önemli bölgeler var. Avrupa’nın 4. kalabalık ülkesi olan İtalya birbirinden güzel ve dünyaca ünlü şehirleriyle her yıl binlerce turistin ilgisini çekmeyi başarmış

Roma modern İtalya’nın başkentidir; antik anıtları, Ortaçağ kiliseleri, birbirinden güzel çeşmeleri, müzeleri ve Rönesans saraylarıyla adeta bir açık hava müzesi. Özellikle dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilen ve kentin önemli simgelerinden biri olan galdyatörlerin kanlı dövüşleriyle halkı heyecanlandırdığı bir arena olarak kullanılan 48 metre yüksekliğindeki ‘Kolezyum’ İtalya’ya gelen turistlerin bir numaralı ziyaret mekanına dönüşmüştür. Hristiyanlık’ın Katolik mezhebinin merkezi Vatikan’la, Antik Roma’nın tapınağı Pantheon’la dikkat çeken şehir, yerel lezzetleri ve gece hayatıyla Avrupa’nın en canlı noktalarından.

Venedik birbirine kanallarla bağlanmış 118 adanın üzerine kurulu eşsiz bir şehir. Bu özelliğiyle pek çok kentten ayrılan Venedik, İtalya’nın en güzel ve romantik yerlerinden biridir. İtalya’nın “Yüzen Şehri” olarak da bilinen bu şehir doğal güzelliğinin yanında; eşsiz mimarisi, sanat eserleri ve gondollarıyla da ünlü. Avrupa’nın en güzel meydanlarından biri olan San Marco Meydanı ve Bizans mimarisinden etkilenerek yapılmış San Marco Bazilikası çok büyük ilgi çekmekte. İtalyaya seyahat dünyanın en güzel coğrafyalarından birini keşfetme anlamına geliyor.

Verona ruh eşinle karşılaşmak için harika bir yer. Her yıl milyonlarca insan bu eşsiz mimariye, sanata ve kültüre sahip ülkeyi ziyaret eder. Yeryüzünün en romantikyerlerinden biri olmasıyla dikkat çeker. Özellikle büyük bir aşk hikayesine sahne olan Romeo ve Juliet’in geçtiği Verona şehri, ülkeye gelenlerin görmek istedikleri ilk yerlerden biridir. Roma döneminde yaşamış olan Romeo ve Juliet’in hikayesi ile bilinen Verona İtalya’da en çok ziyaret edilen dördüncü şehir olma özelliğine sahip. Romeo ve Juliet’in Evi, Verona Katedrali, Ponte di Pietra, Arco di Gavi görülmesi gereken yerlerden

Milan en büyük metropoliten alanlarından biri olan kent, özellikle moda okulları ve modaya yön veren mağazalarıyla tanınıyor. Dünyanın en büyük tiyatro binalarından La Scala ve Leonardo da Vinci’nin Son Akşam Yemeği tablosu ile dikkat çeken kent kültürel olarak da çok geniş bir mirasa sahipleniyor.

Bologna Orta Çağ mimarisinin benzersiz örneklerine sahiptir. Hem sol görüşü hem de kırmızı tuğlalı yapılarıyla ünlü kent “Kızıl şehir” olarak anılıyor. Aynı zamanda Avrupa’nın en eski üniversitelerinden birine sahip kentte Neptün Çeşmesi, Torri di Bologna, Maggiore Meydanı büyüleyici yapıya sahiptir.

Napoli zengin tarihi geçmişiyle UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girebilmiş nadir kentlerden. Güney İtalya’nın en önemli kenti olan bu şehir özellikle eski şehir merkezi, Vezüv Yanardağı’nın aktifleşmesiyle taşlaşan Pompei Antik Kenti ve Napoli Krallığı’ndan kalan, 18.yüzyılda Avrupa’daki en geniş yapı olan Caserta Sarayı ile dikkat çekiyor.