Gezi

Fransa

Fransa, denildiğinde ilk akla gelen yer Paris. Her yıl 82 milyonu aşkın yabancı turist eşsiz manzaralar vaat eden Fransız şehirlerini görmeye gidiyor.Batı Avrupa’da bulunan Fransa, dünyada romantizmin başkenti olarak da biliniyor.Kültürel mirası, tarihi ve etkileyici mimarisiyle Fransa, seyahat seven herkesin aradığı özellikte.Çoğu insanın rüyalarını süsleyen Paris yılda 45 milyon ziyaretçiyle, dünyanın en popüler turistik mekanı. Fransız Devriminin yüzüncü yıl kutlamaları anısına inşa edilen Eyfel Kulesi ve Dünyanın en fazla sayıda eser barındıran müzesi Louvre `ye sahip.

Avrupa kıtasının barış sembolü Strazburg, ülkenin kuzey doğusunda yer alıyor. Fransa’nın Almanya sınırında yer alıyor. 1988’den beri UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Strasbourg Avrupa Parlamentosu’na ev sahipliği yaptığından Avrupa’nın Başkenti unvanını taşıyor. Şehrin tarihi merkezi olan Grande Ile’de Fransız ve Alman mimarisinin en iyi örneklerini görmek mümkün. Burda 300 yaşında ve hala çalışmakta olan astrolojik saati de göre bilirsiniz.

Loire Vadisi, Fransa’nın bahçeleri olarak anılan 280 km uzunluğa ulaşan bir coğrafi bölge. Tarihi yapıları, görkemli şatoları ve gastronomisiyle bölgenin güzel yerlerinden biri. Masaal gibi bir atmosfer vadeden Loire Vadisi başkent Paris’e yaklaşık 200 km mesafede.Aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor.

Lyon Sinop’un kardeş şehri Fransa’nın Rhone-Alpes bölgesinde yer alıyor. Rhone yönetiminin merkezi ve başkenti olan şehir, Marsilya ile Paris arasında kalıyor. Eski Lyon olarak adlandırılan Traboules, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunuyor. Lyon, 3 üniversitesiyle meşhur.

Arles, Güney Fransa’da yer alıyor. Dar sokakları ve küçük meydanları, Orta Çağ havasını hissettirmeye yetiyor. Arles, Ressam Vincent Van Gogh’un 1888 yılında taşınarak bir süre yaşadığı, usturayla kulağını kestiği yer. Bu yüzden adı sıklıkla usta ressamla anılıyor. Zengin bir tarihi mirasa sahip olan şehirde Roma amfi tiyatrosu ziyaret edilmesi gereken yerlerden.