Spor

Badminton Oynamayı Denediniz Mi?

Badminton oyununun yaş aralığı oldukça geniştir. Zevkli ve heyecanlı bir oynayışa sahip olduğu için de oldukça tercih edilmektedir.
İki raket ve kaz tüyünden imal edilmiş bir topla oynanan Badminton tenis ya da masa tenisi sporlarına benzerliği ile dikkat çekse de tenisten ayrılan birçok özelliği vardır. Badminton oyununun temel amacı ortadaki file üzerinden topu rakibin yarı sahasına düşürmektir.
Badminton oyuncularının sakatlanma riskiazdır. Bu nedenle Badminton sevenleri tarafından her düzeyde, her yaşta ve her ortamda oynanabilmesi ile beğeni toplar. Sporcuyu zorlamayan yapısı ile de oldukça sevilen badminton Türkler tarafından da benimsenmekte ve oynanmaktadır.
Badminton kuralları oyunun icadından beri dilden dile aktarılarak gelse de bu kuralları yazılı olarak düzenleyen ilk kişi ünlü badminton oyuncusu J. L. Baldwin’dir. 1874’te İngiltere’de kurulan badminton kulüpleri de bu kuralları benimsemiştir. 1934 yılına gelindiğinde uluslararası bir önem kazanan badminton sporu için Uluslararası Badminton Federasyonu kurulmuştur. 1934 yılından bu yana İngiltere, Danimarka, Endonezya ve Çin badminton sporunda dünyanın önde gelen ilk dört ülkesi olarak anılmaktadır. Olimpik olarak ilk kez 1972 Münih Olimpiyatları’nda görücüye çıkan badminton,1992 Barselona Olimpiyatları’nda spor dalı olarak yarışmacı kabul etmiş.
Badminton ekipmanları iki raket ve bir kaztüyü toptan ibarettir. Badminton oynanan zeminin uzunluğu 13.40 metre, eni 5.18 metre olup sahanın tam ortasında bulunan filenin yüksekliği ise 1.55 metredir. Rakip taraflar topu karşı tarafın sahasına düşürmeye çalışarak puan ararlar. Sadece servis kullanan taraf puan kazanabilir. Her bir set 15 puanlıktır ve 15’e ilk ulaşan taraf seti alır.
Badminton her yerde oynanabilse de, rüzgarlı havalarda badminton oynamak pek mümkün olmayabilir. En uygun alanlar, kapalı spor salonlarıdır.