Gezi Kültür & Sanat

Ankara Kalesi ve Hamamönü

Ankara Hamamönü, 1900’lü yılların başından itibaren tarihi konakları, camiileri, anıtları ve müzeleri ile öne çıktı.Osmanlı mimarisini ve tarihi yapısını gözler önüne seren tarihi semtte Osmanlı ve Cumhuriyet tarihine de tanıklık etmiştir. 19. yüzyılın mimarlık eserlerinin bulunduğu Ankara Hamamönü, asıl ismini Karacabey Hamamı’ndan almıştır. Karacabey Hamamı da 1440 tarihinde Oğuzların boylarından Celalettin Karacabey tarafından inşa ettirilmiş eski tarihi hamamdır.Osmanlı devletinin tarihi eserlerine ev sahipliği yapan Ankara Hamamönü, günümüzde açık hava müzesidir.
Mehmet Akif Ersoy Müze Evi olan ve Türkiye’nin ilk edebiyat müzesi sayılarak 1921’de İstiklal Marşı’nın yazıldığı Taceddin Dergahı da burada yer almaktadır. Hamamönü, Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere pek çok devlet adamını da ağırlayan özel bir yer olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca Kamil Paşa Konağı, İshak Ağa Konağı, Karacabey Camii, Taceddin Camii gibi pek çok tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır.

Restore edilerek turizme kazandırılan Hamamönü, gezginlerin kentin tarihi yüzünü görmek için Ankara gezilecek yerler listelerine eklendi. 19. yüzyıl sivil mimari örneği evleri, kültürel etkinliklere ayrılmış sokakları, eşsiz lezzetler sunan yenilenmiş kafe ve restoranları ile bu tarihi yerleşim merkezi, konuklarına oldukça fazla seçenek sunuyor. El Ürünleri Pazarı’nda otantik eşyalar bulabileceğiniz bölgede gezmeye geleneksel el sanatlarının tanıtıldığı Sanat Sokağı’ndan veya Mehmet Akif Ersoy Müzesi ile hemen yanındaki Taceddin Dergâhı’ndan başlayabilirsiniz. Bahçesinde Muhsin Yazıcıoğlu Kabri de bulunmaktadır. Burası aynı zamnda ünlü kumda pişen kahvesi ile de meşhurdur. Özellikle yaz aylarında ve Ramazan içerisinde bu bölgeye gelirseniz, düzenlenen etkinliklere katılarak keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Ankara Hamamönü, 1900’lü yılların başından itibaren tarihi konakları, camiileri, anıtları ve müzeleri ile öne çıkdı.Osmanlı mimarisini ve tarihi yapısını gözler önüne seren tarihi semtte Osmanlı ve Cumhuriyet tarihine de tanıklık etmiştir. 19. yüzyılın mimarlık eserlerinin bulunduğu Ankara Hamamönü, asıl ismini Karacabey Hamamı’ndan almıştır. Karacabey Hamamı da 1440 tarihinde Oğuzların boylarından Celalettin Karacabey tarafından inşa ettirilmiş eski tarihi hamamdır.Osmanlı devletinin tarihi eserlerine ev sahipliği yapan Ankara Hamamönü, günümüzde açıkhavada bir müzedir. Mehmet Akif Ersoy Müze Evi olan ve Türkiye’nin ilk edebiyat müzesi sayılarak 1921’de İstiklal Marşı’nın yazıldığı Taceddin Dergahı da burada yer almaktadır. Hamamönü, Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere pek çok devlet adamını da ağırlayan özel bir yer olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca Kamil Paşa Konağı, İshak Ağa Konağı, Karacabey Camii, Taceddin Camii gibi pek çok tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Restore edilerek turizme kazandırılan Hamamönü, gezginlerin kentin tarihi yüzünü görmek için Ankara gezilecek yerler listelerine eklendi. 19. yüzyıl sivil mimari örneği evleri, kültürel etkinliklere ayrılmış sokakları, eşsiz lezzetler sunan yenilenmiş kafe ve restoranları ile bu tarihi yerleşim merkezi, konuklarına oldukça fazla seçenek sunuyor. El Ürünleri Pazarı’nda otantik eşyalar bulabileceğiniz bölgede gezmeye geleneksel el sanatlarının tanıtıldığı Sanat Sokağı’ndan veya Mehmet Akif Ersoy Müzesi ile hemen yanındaki Taceddin Dergâhı’ndan başlayabilirsiniz. Bahçesinde Muhsin Yazıcıoğlu Kabri de bulunmaktadır. Burası aynı zamnda ünlü kumda pişen kahvesi ile de meşhurdur. Özellikle yaz aylarında ve Ramazan içerisinde bu bölgeye gelirseniz, düzenlenen etkinliklere katılarak keyifli saatler geçirebilirsiniz.