Röportajlar

5 Oktavlık Ses;Erdinç Emre ERYILMAZ

Merhabalar.. Erdinç Emre kimdir ?

Merhabalar. Ankara’da sıcak bir akşam üstü dünyaya gelen doğduğunda nefes almayı bile bilmeyen bir araştırmacıyım aslında. Araştırmaların sonunda sanatı, yaşamına aktarmayı ve herşeyi güzelleştirmek isteyen bir dileyen bir müzisyenim.

Müzik, hayatınızda büyük bir yer kaplıyor anlaşılan, biraz daha açar mısınız bu konuyu ?

Müzik benim için bir ilaç, sadece ruhen değil fiziksel olarak da konsantre olmamı sağlayan, dünyaya bakış açımı değiştiren ve hislerimi aktarmamı sağlayan tek şey benim için müzik.

İlk müzikle tanışmanız nasıl oldu ve nasıl bu yola girdiniz ?

Küçükken döküntülü bir evde yaşarken, ailemin eski bir kasetçaları ve bir kaç kaseti vardı. Yalnız bir çocuktum ve o zamanlar insanlarla konuşmayı sevmezdim. Yaşıtlarım dışarda top oynarken ben evde müzik dinlerdim ve uyuyakalırdım bu durumun ahenginde. Lise yıllarıma geldiğimde herkes sesimi beğenirdi, eğitim almak istedim bu konuda. İlk önce piyano eğitimi aldım, ardından gitar eğitimi aldım. Sesimi geliştirmek için hiçbir kursa gitmedim inandığım şey müzik hissederek öğrenilmeli fikriydi. Bir çok sevdiğim ses sanatçısını örnek alarak yaptığım ses taklitlerinin sonucunda kendi sesimin rengini keşfettim.
Kendimin farkına varınca profesyonel olarak müzik çalışmalarına ve konserlerime başladım.

Bir adet single parçanız bulunmakta, “Unuttum” parçanızı hangi duygularla yazdınız ?

”Unuttum” benim için bi dönüm noktası oldu hayatımda. İnsan çoğu kez hata yapar ve bunları “Keşke !”lerle süsler. Yaptığım hataların unutulması gerekiyordu ve ben bunu dile getiremiyordum, söze getirdim ve “Unuttum”u yazdım.

Tarzınız hakkında nasıl yorumalar geliyor ?

Yaptığım tarz batı ve anadolunun karışımından geliyor. Türk enstrümanlarını seviyorum ama batı tarzında okumayı da seviyorum. Bu iki sevdiğim şeyi ortak bir paydada birleştirdim ve güzel bir tarz yarattım kendime.

Sesinizin 5 Oktavlık olduğu doğru mu ?

Evimde 5 oktavlık bir piyano var, küçüklüğümden beri her sesi taklit etmeye çalıştığımdan ötürü, 5 oktavın her bir notasını çıkartabiliyorum zorlanmadan.
Daha fazlasının olduğunu düşünüyorum doğru zamanda ve doğru bir şekilde bunları sergilemek isterim elbette ki fakat; sesimle değil sözlerimle sevilmek, saygı duyulmak istiyorum.

Yeni albümünüz ne zaman çıkacak?

Şu an hazırda kaydedilmiş eserlerim var, işimi profesyonel yapan birisiyim. En doğru zamanda çıkaracağım ama takipçilerim meraklanmasınlar çok kısa bir zaman kaldı herşeyin renklenmesine.

Başarınızın sırrı nedir peki?

En büyük başarı aslında herşeyin gözlerin önünde yapılabilmesidir. Açıksözlü ve samimiyete güvenen birisiyim. Yapmacıklıktan uzak olmak lazım. İnsanların sevdiği şeyin peşinde koşmak değil kendi sevdiğini yapmalı bir insan bu şekilde güzel sonuçlar daha rahat alınıyor.

En çok hangi sözleri duymak sizi mutlu ediyor?

”Benden alıp yazmışsın sanki” demeleri. İnsanlarla iletişimimin sağlıklı olduğunu hissettiğimde mutlu oluyorum.

Biz de sizi çok seviyor ve takip ediyoruz. Son söylemek istediğiniz bir şey var mı ?

İnsanlar kendi mutlulukları için çoğu zaman kendilerini ve çevresindekileri yıpratıyorlar. Oysa ki mutluluğun en güzel hali huzurdan geçer. Huzuru kendinde bulmalı insan, bazen bir kelebek kanadından bazen bir yaz yağmurundan görünen güzelliklerde kendine yer aramalı.